انواع مختلف پنالتی گوگل

  • تاریخ ارسال : 14 / 07 / 1396

  • تعداد بازدید: 1090 بازدید بار

  • دیدگاه ها: دیدگاه‌ها برای انواع مختلف پنالتی گوگل بسته هستند

  • نویسنده: زندی

  • دسته بندی: سئو و بهینه سازی, مقاله ها

انواع مختلف پنالتی گوگل

پنالتی شدن توسط موتور جستجوی گوگل یکی از ترسناک‌ترین مواردی است که ممکن است برای وب‌مسترها رخ بدهد. شما ممکن است ساعت‌ها، روزها و یا سال‌ها وقت و هزینه را صرف وب‌سایت خود کرده باشید اما با یک غفلت، دسترنج شما توسط گوگل پنالتی می‌شود.

البته بازیابی وب‌سایت از پنالتی گوگل با اتخاذ یک استراتژی درست و همکاری با آژانس‌های معتبر سئو، امری امکان‌پذیر است. اما پیش از بازیابی سایت، باید با انواع مختلف پنالتی‌های گوگل آشنا شوید.

البته خود موتور جستجوی گوگل هنوز به صورت رسمی انواع مختلف پنالتی‌های خود را مشخص نکرده است و فقط دو نوع «دستی» و «الگوریتمی»، ازجمله انواع پنالتی‌های بیشتر شناخته‌شده هستند. توجه داشته باشید که در ادامه فقط انواع مختلف پنالتی‌های گوگل را لیست کرده‌ایم و در مورد دلایل پنالتی شدن یک سایت، در مطالب بعدی توضیح خواهیم داد.

پنالتی Granular

از سال ۲۰۱۶ و با آپدیت الگوریتم پنگوئن، Granular نیز به‌عنوان یکی از پنالتی‌های گوگل در نظر گرفته می‌شود. در این نوع از پنالتی شدن، تمام یک وب‌سایت پنالتی نمی‌شود. برای مثال، یک وب‌سایت ۱۰۰۰ لینک دارد که تمامی آن‌ها با انکر تکست «سئو» هستند. ممکن است گوگل در این مورد سایت مذکور را فقط برای کلمه کلیدی یعنی «سئو» جریمه کند اما همچنان به رتبه‌دهی به سایر کلمات کلیدی این وب‌سایت ادامه دهد.

مثال دیگری که می‌توان زد این است که مثلا ۱۰۰۰ عدد لینک به یک صفحه لینک شده‌اند. در این صورت، فقط آن صفحه مذکور پنالتی می‌شود.

پنالتی Site-Wide

پنالتی Site-Wide که با نام «پنالتی دامنه» نیز شناخته می‌شود، یکی از انواع پنالتی‌های گوگل است و همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، کل سایت را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. این تحت تاثیر قرار دادن شامل تمامی زیرشاخه‌ها، صفحات، پست‌ها، دسته‌ها، تگ‌ها، تصاویر و خلاصه تمامی عناصر موجود در سایت می‌شود.

پیشنهاد بعدی :   مرکز ماهر برای مقابله با حمله به سایتهای دولتی چه کرد؟

پنالتی Site-Wide یکی از محبوب‌ترین انواع پنالتی‌های گوگل است. این نوع پنالتی حتی شامل کلمات کلیدی مرتبط با صفحه نیز می‌شود. Site-Wide به دلیل تحت تاثیر قرار دادن کل سایت، با دیگر انواع پنالتی‌های گوگل متفاوت است.

پنالتی کلمات کلیدی

در این نوع پنالتی، موتور جستجوی گوگل سایت‌هایی که برای رتبه گرفتن در یک کلمه کلیدی یا عبارت خاص تلاش می‌کنند را مجازات می‌کند. تجربه به ما می‌گوید که این نوع پنالتی، نتیجه بهینه‌سازی بیش‌ازحد آنکرهاست.

برای مثال، اگر سایت شما برای رتبه گرفتنِ صد کلمه کلیدی مرتبط با «گربه» تلاش می‌کند، در پنالتی کلمات کلیدی، سایت شما برای فقط یکی از آن کلمات کلیدی مانند «بچه‌گربه» مجازات می‌شود. دلیل این پنالتی ممکن است ساخت تعداد زیادی لینک با آنکر تکست «بچه‌گربه» باشد.

پنالتی کلمات کلیدی به‌صورت گروهی

همانند پنالتی کلمات کلیدی، در این نوع پنالتی نیز یک یا چند کلمه کلیدی تحت مجازات قرار می‌گیرند. برای مثال ممکن است سایت شما برای رتبه گرفتن در چهار کلمه کلیدی خاص تلاش کند، اما فقط دو تا از این کلمات کلیدی تحت پنالتی قرار بگیرند.

پنالتی Page Only

در این نوع پنالتی، موتور جستجوی گوگل فقط یک صفحه خاص یا دامنه، مانند صفحه درباره ما، را پنالتی می‌کند.

پنالتی Page Only در سالیان اخیر قربانیان زیادی گرفته است و حتی وب‌سایت‌هایی مانند اسپرینت، بی‌بی‌سی و اخیرا موزیلا نیز به دام پنالتی Page Only گرفتارشده‌اند. توجه داشته باشید که درآن‌واحد، ممکن است یک یا چندین صفحه از یک وب‌سایت، مورد پنالتی قرار بگیرند.

پنالتی دایرکتوری

در این نوع پنالتی، تمامی محتواهای درون دایرکتوری و حتی خود دایرکتوری نیز پنالتی می‌شوند. برای مثال در دامنه، cats-r-us-usa.com، برخی فعالیت‌ها در پوشه «category» در حال وقوع است. حال اگر تخلفی صورت بگیرد، گوگل می‌تواند آدرس */http://www.cats-r-us-usa.com/category را پنالتی کند.

پیشنهاد بعدی :   لازمه موفقیت هر کسب و کار

پنالتی پیج رنک

این پنالتی همان‌طور که اسمش برمی‌آید، روی پیج‌رنک یک سایت تاثیر می‌گذارد. همان‌طور که می‌دانید، پیج‌رنک نمره کیفیتی است که گوگل به یک سایت می‌دهد و در صورت پنالتی شدن پیج‌رنک، این نمره به ۰ تقلیل می‌یابد. حتی بسیاری از وب‌سایت‌های مطرح نیز ممکن است به دامان این پنالتی گرفتار شوند.

پنالتی Sandbox گوگل

Sandbox ازجمله انواع پنالتی‌های گوگل است که اطلاعات زیادی در مورد آن وجود ندارد و در ماه‌های اول ثبت دامنه و میزبانی سایت رخ می‌دهد. در این نوع پنالتی، سایت برای مدت کوتاهی (چند روز، چند هفته یا چند ماه) از نتایج جستجو غیب می‌شود و سپس به لیست نتایج بازمی‌گردد.

De-indexation

این نوع پنالتی به پنالتی اطلاق می‌شود که موارد ایندکس شده سایت شما به‌صورت فیزیکی از نتایج جستجو حذف می‌شوند. بهترین روش برای دیدن نتایج موارد ایندکس شده یک سایت در گوگل، این است که site:yoursite.com را در موتور جستجوی گوگل جستجو کنید. (بجای yoursite.com باید آدرس سایت خود را قرار دهید)

اگر سایتتان در نتایج ظاهر شد، به این معنی است که هنوز توسط گوگل ایندکس می‌شود؛ و اگر نتایجی را مشاهده نکردید، یعنی به دام پنالتی De-indexation گرفتار شده‌اید.

پنالتی Combo

این نوع پنالتی، ترکیبی از انواع مختلف پنالتی‌هاست. برای مثال، یک سایت ممکن است برای یک کلمه کلیدی خاص در یک صفحه به‌خصوص جریمه شود. همچنین این امکان نیز وجود دارد که ترکیبی از چندین نوع پنالتی بر یک وب‌سایت تحمیل شود.

پنالتی X

دلیل انتخاب نام X برای این پنالتی این است که تعداد جایگاهی که سایت شما در صفحه نتایج گوگل به عقب کشیده می‌شود، مشخص نیست. ممکن است سایت شما از ۱۰ تا ۲۰۰ جایگاه تنزل رتبه داشته باشد.

پیشنهاد بعدی :   فرصت هایی که در طراحی سایت تان از دست می دهید

پنالتی X یکی از رایج‌ترین انواع پنالتی‌های گوگل است و سالیانه سایت‌های بسیار زیادی به دام آن می‌افتند. برخی از وب‌مسترها بر این باورند که تنزل رتبه در توالی اعداد زوج اتفاق می‌افتد و برخی دیگر نیز این توالی را از اعداد فرد می‌دانند؛ اما به هر نحو، سایت شما بر اساس یک توالی از پیش تعیین‌شده در صفحه نتایج گوگل به عقب کشیده می‌شود. البته کلمات کلیدی مختلف ممکن است به صورت‌هایی کاملا متفاوت از یکدیگر تنزل رتبه پیدا کنند. برای مثال:

  • کلمات کلیدی ۱ و ۲ و ۳، ۳۰ رتبه تنزل پیدا می‌کنند
  • کلمات کلیدی ۴ و ۵ و ۶، ۵۰ رتبه تنزل پیدا می‌کنند
  • کلمات کلیدی ۷ و ۸ و ۹، ۲۰ رتبه تنزل پیدا می‌کنند

پنالتی ۹۵۰

این نوع پنالتی توسط مت کاتس، مدیر بخش اسپم گوگل و بسیاری دیگر از وب‌مسترها نیز تایید شده است. پنالتی ۹۵۰ می‌تواند سایت شما را حدود ۹٫۵ صفحه در نتایج جستجو به عقب بکشاند.

بسیاری از وب‌مسترهایی که از تاکتیک‌های اسپم استفاده کرده‌اند، بعد از مدتی سایت خود را در آخرین صفحات نتایج جستجو می‌یابند و دلیل آن نیز گرفتار شدن به دام پنالتی ۹۵۰ است. پنالتی ۹۵۰ معمولا زنگ هشداری برای پنالتی De-indexation محسوب می‌شود.

طول پنالتی‌ها

پنالتی‌های گوگل معمولا تا زمانی که مالک وب‌سایت به حل‌وفصل آن‌ها اقدام نکند، باقی خواهند ماند. مت کاتس در SMX سال ۲۰۱۳ گفته بود که «آن‌ها می‌توانند بسیار طولانی باشد». البته الگوریتم‌های پنگوئن و پاندای گوگل اکنون به‌صورت «real time» هستند و می‌توانند در زمان کمتری، سایت را از پنالتی بازیابی کنند.

اگر در زمینه پنالتی‌های گوگل و انواع آن سوالی دارید، خوشحال می‌شویم که در بخش نظرات پاسخگوی شما باشیم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد