چیپست اختصاصی در خانواده مک بوک به نفع اپل است؟

  • تاریخ ارسال : 25 / 05 / 1396

  • تعداد بازدید: 553 بازدید بار

  • دیدگاه ها: دیدگاه‌ها برای چیپست اختصاصی در خانواده مک بوک به نفع اپل است؟ بسته هستند

  • نویسنده: زندی

  • دسته بندی: تکنولوژی, مقاله ها

چیپست اختصاصی در خانواده مک بوک به نفع اپل است؟

چند روز قبل بلومبرگ گزارش داد اپل یک چیپ جدید را برای لپ تاپ های مک آتی خود در دست توسعه دارد. این پردازنده می تواند بسیاری از عملیاتی که در حال حاضر بر عهده پردازنده اصلی ساخت اینتل قرار دارد را به اجرا درآورد.

به طور خلاصه و به نقل از منابع آگاه، اطلاعات زیر در مورد این چیپ به دست آمده:

  • چیپ مشابه با نمونه T1 است که در حال حاضر برای مدیریت تاچ بار در مک بوک پرو های جدید اپل به کار گرفته شده.
  • در مجموعه اپل به آن T310 می گویند.
  • برای مدیریت عملیات سبک و کم مصرف وارد مدار می گردد.
  • بر اساس فناوری ARM ساخته می شود.
  • در کنار پردازنده اینتل عمل می کند.

در حال حاضر لپ تاپ های Mac به قابلیتی موسوم به «Power Nap» مجهز هستند، یعنی برای انجام فعالیت هایی همچون دریافت ایمیل یا نصب آپدیت ها می توانند از حالت Sleep بیرون آیند. با این حال بهینگی عملکرد فوق به پردازنده اصلی ساخت اینتل بستگی دارد و از آنجا که هیچکس به اندازه اپل از macOS سر در نمی آورد، بنابراین نمی توان انتظار عملکرد بهینه ای را از CPUهای اینتل داشت.

پیشنهاد بعدی :   استراتژی مناسب برای بازاریابی وب سایت

در همین رابطه، مدت هاست که کارشناسان معتقدند اپل قصد دارد اینتل را از چرخه سخت افزاری خود بیرون براند، اگرچه اجرای کامل این فرایند هنوز ممکن نیست و اهالی کوپرتینو باید مشکلات متعددی را از پیش رو بردارند.

این اقدام، کنترل اپل روی اکوسیستم سخت افزاری اش را تا حد زیادی افزایش می دهد، ضمن اینکه چرخه به روز رسانی چیپ های پردازشی/گرافیکی را نیز تحت اختیار آنها در می آورد. برخی افراد مطلع، می گویند اپل به خاطر آماده نبودن CPU های کیبی لیک اینتل در زمان معرفی مک بوک پرو های جدیدش، در عین ناراحتی مجبور شده آنها را با پردازنده های نسل قبل عرضه نماید.

همچنین با توسعه چیپ اختصاصی، اپل هماهنگی بیشتری را بین سخت افزار Mac و سیستم عامل macOS ایجاد می کند که عملکرد بهینه تری را به همراه خواهد داشت، درست شبیه به آنچه بین آیفون/آیپد و iOS می بینیم.

اما مهم ترین دلیل کمپانی آمریکایی برای تعبیه چیپ های ARM داخل Mac، نزدیک تر کردن دو سیستم عامل خود به یکدیگر است تا در نهایت بتوانند بالاخره iOS و macOS را یکپارچه نمایند. البته سران اپل احتمال ترکیب این دو OS را رد کرده اند، اما نمی توان به گفته های آنها چندان اعتماد کرد.

پیشنهاد بعدی :   اینتل SSD هایی با شکل خاص ارائه کرد

به هر حال ترکیب iOS و macOS در قالب یک پلتفرم یکپارچه می تواند یکی از مهم ترین و منطقی ترین برنامه های اهالی کوپرتینو باشد و در این مسیر، استقلال از اینتل و به کارگیری پردازنده های اختصاصی مبتنی بر معماری ARM می تواند مشکلات زیادی را از پیش روی آنها بردارد.

کوتاه کننده لینک مقاله: https://is.gd/lgcaY0
QR کد مطلب:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد