اصول استفاده صحیح از قدرت در محیط کار

  • تاریخ ارسال : 03 / 07 / 1396

  • تعداد بازدید: 1239 بازدید بار

  • دیدگاه ها: دیدگاه‌ها برای اصول استفاده صحیح از قدرت در محیط کار بسته هستند

  • نویسنده: زندی

  • دسته بندی: رازهای توسعه کسب و کار, مقاله ها

اصول استفاده صحیح از قدرت در محیط کار

اعمال قدرت روش های بسیاری دارد برای مثال فریب دادن دیگران، مجبور کردن آن ها به انجام برخی کارها یا نادیده گرفتن اطرافیان ، اما ما به دوران جدیدی وارد شده ایم و باید این روش ها را کنار بگذاریم.

«مارک کرولی» متخصص رهبری و نویسنده کتاب «رهبری از قلب» اخیرا با «داچر کلتنر» جامعه شناس دانشگاه «یو سی برکلی» درباره روش های پیشرفت و استفاده از قدرت گفتگو کرده است.

مدل قدیمی قدرت

کرولی معتقد است در بسیاری از سازمان ها مدیران از قدرتشان سوء استفاده می کنند. نتایج یکی از تحقیقات موسسه معتبر «گالوپ» نیز نشان می دهد بیش از 50 درصد کارکنان به خاطر «خلاص شدن از دست مدیر» کارشان را ترک کرده اند.

به عقیده کلتنر مفهوم قدیمی قدرت سابقه ای 400 ساله دارد و هنوز هم در مدارس و دانشگاه ها به دانش آموزان تدریس می شود. او می گوید:

درک فرهنگی ما از قدرت تحت تاثیر عمیق اندیشه ماکیاولی و کتاب او به نام «شاهزاده» قرار دارد که  صدها سال پیش نوشته شده است. صدها هزار دانش آموز هر سال این کتاب را می خوانند و از آن اجبار، فریب و بی اعتنایی به دیگران را یاد می گیرند.

این جامعه شناس می گوید افراد با چشیدن ذره ای موفقیت از انجام وظایفی که شایسته یک رهبر خوب است دست می کشند، کافی است به هرکس ذره ای قدرت بدهید تا ببینید چگونه خواسته های خودش را به دیگران ترجیح می دهد.

پیشنهاد بعدی :   چگونه از اسپم های تلگرام خلاص شویم

مدل قدرت جدید

کلتنر تاکید می کند که همزمان با گسترش جهانی سازی و بازتر شدن فضای محیط کار و افزایش تعامل و همکاری در آنها، قدرت باید در قالب حمایت، همدلی، احترام و توجه به عواطف انسانی نمود پیدا کند. او اضافه می کند:

اکثر ما فکر می کنیم انسان های خوب همیشه از بقیه عقب می مانند و برای پیشرفت باید روی شانه های دیگران قدم بگذاریم اما هیچ چیز از حقیقت مهم تر نیست.

او ادعا میکند که نتایج بیش از 70 تحقیق نشان می دهد افرادی که در سازمان هایشان پیشرفت کرده اند از این پنج ویژگی برخوردار بوده اند:

1. همدلی

آنها علاقه شان به دیگران را ابراز کرده، از آن ها حمایت کرده و از موفقیت ان ها خوشحال شده اند.

2. مهربانی

این افراد با دیگران همکاری کرده، اطلاعاتشان را به اشتراک گذاشته و در مقابل لطف دیگران از آنها تقدیر کرده اند.

3. تمرکز

افراد موفق اهداف و قواعد مشترکی را مشخص کرده و برای رسیدن به آنها تلاش کرده اند.

4. آرامش

این افراد طی برقراری ارتباط یا انجام امور آرامش و تمرکز خود را حفظ کرده اند.

5. گشاده رویی

آن ها به دیگران اهمیت داده و همیشه اماده شنیدن سخنان آن ها بوده اند.

زمانی که مدیری از این ویژگی ها برخودار باشند، خود او و کارکنانش از روحیه و سلامت فیزیکی و ذهنی بیشتری برخوردار بوده و در نتیجه بازدهی بالاتری خواهند داشت.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد