تفاوت فریمورک و پلتفرم چیست

  • تاریخ ارسال : 05 / 07 / 1396

  • تعداد بازدید: 1249 بازدید بار

  • دیدگاه ها: دیدگاه‌ها برای تفاوت فریمورک و پلتفرم چیست بسته هستند

  • نویسنده: زندی

  • دسته بندی: تکنولوژی, مقاله ها

تفاوت فریمورک و پلتفرم چیست

استخوان‌هایی از جنس صفر و یک

ساختارهای زیادی را می‌توان در بین تولیدات بشر پیدا کرد که در حقیقت تقلیدی از روندهای موجود در طبیعت و حیات وحش است. صدها چیز مثل هواپیما‌ها، قایق‌ها و حتی یک نوار چسب ساده، از جمله دست‌ساخته‌های ما هستند که آن‌ها را با الهام گرفتن از حیوانات، گیاهان و سایر زاده‌های طبیعت به‌وجود آورده‌ایم.
استفاده‌ از فرآیندهای موجود در طبیعت البته در دنیای مجازی هم وجود دارد. فریمورک‌ها، پلت‌فرم‌ها و بسیاری از بسترهای مختلف دیگر را ما با الهام گرفتن از چیزهایی ساخته‌ایم که در اطراف‌مان وجود داشته‌اند. در مقالات قبلی به موضوعاتی مانند پلتفرم چیست و تعریف فریمورک پرداختیم، در این مقاله به تفاوت فریمورک و پلتفرم می پردازیم.

کپی‌برابراصل

هرآنچه در طبیعت می‌بینیم در یک بستری بزرگ‌تر با المان‌های ساده‌تر ایجاد شده. این چیزی است که ما هم برای ساختن بسیاری از سیستم‌ها از آن سود برده‌ایم. یعنی با بررسی دنیای کامپیوتری می‌توانیم ببینیم که تقریبا هر زبان برنامه‌نویسی یا هر ساختار شبکه‌ای را در یک بستر بزرگ‌تر با اهداف ساد‌ه‌تر بوجود آورده‌ایم.
پلت‌فرم‌ها دقیقا یکی از همین بسترهایی هستند که برای بهبود روند کار و ایجاد ارتباط بین بقیه اجزا یک سیستم ایجاد شده‌اند. هرچند که گاه مفهموم پلت‌فرم به‌دلیل استفاده مکرر با برخی از دیگر اجزای یک سیستم مثل فریم‌ورک اشتباه گرفته‌ می‌شوند.
حالا احتمالا می‌پرسید اهمیت این مساله چیست؟‌ یا چرا باید انقدر موشکفانه به شناخت تفاوت‌های این اجزا بپردازیم؟
شما، نه‌تنها به عنوان یک علاقه‌مند حوزه فناوری اطلاعات بلکه حتی به عنوان یک فرد عادی که در دنیای مدرن زندگی می‌کند، باید بتوانید ادراک کاملی نسبت به سیستم‌های مجازی داشته باشید. چرا که با شناخت دقیق‌تر این مفاهیم اولا با آن‌‌ها بهتر کار می‌کنید و ثانیا در هنگام حل مسائل تخصصی، مثل برنامه‌های کراس پلت‌فرم، می‌توانید با تمیز دادن کانسپت‌های مختلف، زودتر به جواب‌ برسید!

پیشنهاد بعدی :   روش نوشتن شعار تبلیغاتی

تکنولوژی

بیشتر نرم‌افزارها و قابلیت‌هایی که می‌بینیم همه در بستر یک تکنولوژی به‌وجود آمده‌اند. تکنولوژی نه‌تنها از فریم‌ورک، بلکه از پلت‌فرم و حتی یک ساختار سیستمی بزرگ‌تر است. آنقدر بزرگ‌ که گاه به‌خودی خود کاربردی ندارند و صرفا شبیه یک دستاورد یا کشف به‌نظر می‌رسند.
معمولا هنگامی که یک یا چند تکنولوژی درکنار هم تعریف می‌شوند، آنگاه بستری شکل می‌گیرد تا برخی قابلیت‌ها پیدا‌سازی شوند. برای مثال تکنولوژی لیزرها از زمان آلبرت انیشیتن در علم ما دیده شده بود اما بهم پیوستن آن با دیگر تکنولوژی‌ها باعث شد تا در ده‌های اخیر دیسک‌های نوری ساخته شوند.
این بستر که ایجادش با همکاری تکنولوژی‌های مختلف ممکن می‌شود، دقیقا همان پلت‌فرم است که اکنون با معادل فارسی سکو نیز آن را می‌شناسیم.
پلت‌فرم در همه حوزه‌های تخصصی، عموما از ده‌ها و شاید صدها تکنولوژی به‌هم پیوسته به‌وجود می‌آیند تا فضای مورد نیاز برای حل برخی از سوالات را ایجاد کنند. در دنیای کامپیوتری هم مجموعه سخت‌افزارها و نرم‌افزارهایی که برای اجرای یک برنامه به‌خصوص لازم و ضروری هستند را پلت‌فرم کامپیوتری یا سکوی رایانه‌ای می‌نامند.
برنامه‌ای که روی پلت‌فرم ایجاد می‌شود خود می‌تواند یک سیستم ساده و کامل مثل نرم‌افزار BIOS در کامپیوترهای شخصی باشد یا اینکه شبکه‌ای دیجیتالی برای اجرای ساختارهای پیچیده‌تر را فراهم کند که به آن فریم ورک یا چارچوب نرم‌افزاری می‌گویند!

پیشنهاد بعدی :   سئوی off-page

از گوشی تا لپ‌تاپ

PC، لپ‌تاپ، تلفن همراه و سایر مجموعه سخت‌افزارها و گجت‌های اطراف ما همه از پلت‌فرمی مثل سیستم‌عامل استفاده می‌کنند تا فضای لازم برای فریم‌ورک‌های متنوع ایجاد شود. ویندوز، لینوکس، سان OS، اندروید، iOS، مک OS و دیگر سیستم‌عامل‌ها یا حتی برخی زبان‌های برنامه‌نویسی مثل جاوا با ایجاد ارتباطی مستقیم بین اجزای سخت‌افزاری موجود و بستر نرم‌افزاری اولیه، فضایی را می‌سازند تا فریم‌ورک‌هایی مثل دات‌نت و سیلوررایت (از جمله CLIهای معروف)، آدوبی فلش ایر، شاک‌ویو، ران‌تایم‌های ویندوز و صدها عناوین دیگر اجرا شوند.

به کمک فریم‌‌ورک‌ها می‌توانیم بسیاری از اعمال مختلف و ساختارمند را بسیار سریع‌تر کدنویسی و بسیار سریع‌تر هم اجرا کنیم! اینکار از طریق اصولی که فریم‌ورک به برنامه‌نویس اجبار می‌کند اتفاق می‌افتد تا در عوض تسک‌های اعلام شده با سرعت بیشتری لانچ شوند.

دانش لازم برای رشد

استفاده از یک فریمورک یا عدم استفاده از آن قطعا بستگی به توسعه‌دهنده دارد اما اینکه چنین تصمیمی چه تاثیری مثبت یا منفی می‌تواند داشته باشد، نیازمند داشتن دانش و تجربه کافی است. همانطور که در بسیاری از موارد استفاده از یک فریم‌ورک می‌تواند یک حرکت کاملا اشتباه یا بی‌مورد قلمداد شود.
علت اهمیت اتخاذ تصمیم درست از سوی توسعه‌‌دهنده، این است که چنین انتخابی در آخر تاثیرش را روی کاربر می‌گذارد. استفاده از یک فریم‌ورک می‌‌تواند گاه از سبکی و سرعت کاربر کم یا در عوض قابلیت‌هایی را به او بدهد که به مزیت رقابتی یک برنامه تبدیل شود. با شناخت بهتر این مفاهیم و کسب تجربه بیشتر، قطعا می‌توانیم راهکارهای درست‌تری را برای رسیدن به اهداف‌مان انتخاب کنیم.

پیشنهاد بعدی :   مزایای moz.com و معرفی دو فاکتور مهم ارزیابی آن

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد