ساخت جامعه هواداران برند

 • تاریخ ارسال : 13 / 02 / 1396

 • تعداد بازدید: 1072 بازدید بار

 • دیدگاه ها: دیدگاه‌ها برای ساخت جامعه هواداران برند بسته هستند

 • نویسنده: زندی

 • دسته بندی: بازاریابی اینترنتی, مقاله ها

ساخت جامعه هواداران برند

در حوزه بازاریابی یک دیدگاه به محصول می اندیشد و دیگری روی برند تمرکز می کند.واقعا کش و قوسی بین این دو دیدگاه از دید بزرگان مطرح است. عده ایی میگویند که محصول با کیفیت نیاز به تبلیغات ندارد و خودش میتواند از حق خود دفاع کند و مشتری آن را بی هیچ چون چرایی میپذیرد.در مقابل آن دیدگاه برند سازی است که میگوید با ایجاد یک نام و علایم تجاری منحصرا شما برند نساخته اید بلکه فقط ملزومات آن را گسترش داده اید،دراین حوزه باید به مشتری توجه ویژه ایی داشته باشید تا ذهنیت او متفاوت تر از همیشه گردد. برای مثال فروشگاه های اپل امکاناتی جالب را برای مشتریان خود قرار داده اند اینکه میتوانند آن جا عکس بگیرند با حبوانات خانگی وارد شوند و … مسائل دیگری که در ذهن آن ها ایجاد حس دوستانه داشته باشد. برند سازی واقعا فرای تصور سنتی ما در کسب و کار و تجارت است. امروزه مسائل زیادی دست به دست هم داده اند تا کسب و کار افراد تبدیل به برند ویژه ایی شود.

ما برای اینکه برای خود محبوبیت ایجاد کنیم و نوعی هوادار بی قید و شرط نسبت به برند مان باید نکاتی را رعایت کنیم. گاهی تلاش میکنیم تا مشتری را به دست بیاوریم و باید تلاشمان را دو برابر کنیم برای حفظ کردن آن. در جریان باشید که حفظ مشتری قدیمی به نسبت گرفتن و جذب یک مشتری جدید هزینه کمتری دارد. در نتیجه توجیه اقتصادی آن نیز بیشتر است که مشتریان قدیمی را به شدت پادشاه بدانیم.

پیشنهاد بعدی :   اصول استفاده صحیح از قدرت در محیط کار

در این مقاله میخواهیم نکاتی را یادآور شویم که در آن به چندین مورد برای ساختن جامعه هواداران برندمان میپردازد.لطفا با ما همراه باشید.

اول باید از برند مفهوم درستی در ذهن ما وجود داشته باشد. در ویکی پدیا اینگونه از برند یاد شده است: طبق تعریف انجمن بازاریابی آمریکا، مارک، برند یا نمانام، یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کنندهٔ خدمات یا فروشندهٔ محصولی خاص باشد که به وسیلهٔ آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.

اما واقعا مراحلی که میتواند از یک محصول یک برند بسازد صرفا فقط نام تجاری یا نمایه تجاری اوست؟

آیا میدانستید که دست گذاشتن روی پاره ایی از موارد میتواند هیجان زیادی در محبوبیت برند شما ایجاد کند ؟

برند شامل همه احساسات، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده است؛ برند، برداشت افراد از یک نام است.وقتی نام برندی هرچقدر هم آشنا به گوش شما میخورد آیا فقط علایم فیزیکی و دیداری آن به چشم شما می آید یا موارد احساسی که با آن برند برقرار کردید. البته واقعا افراد واکنش های متفاوتی دارند اما تحقیقات نشان داده است که اکثرا و درصد زیادی از انسان ها در معرض مسائل احساسی واکنش های خوبی نسبت به برقراری ارتباط و ادامه ارتباط داشته اند.

پیشنهاد بعدی :   سه تغییر در راهبرد بازاریابی شرکت جهت کسب موفقیت

نفوذ در ذهن مشتری

در اولین قدم باید نگرش را درون سازمان خود ایجاد کنیم یعنی باور بر اینکه شما مجموعه ایی نیستید که دست به هر روشی بزنید باید این باور را از درون خود ایجاد کنید و بعد تغییر نگرش که به خود باوری رسیدید تلاش های را انجام دهید که در ذهن مشتری نفوذ کنید.نفوذ در ذهن و دل مشتری.

متفاوت بودن مقدم بر بهتر بودن

چرا یک محصول که شاید تقریبا کاربردی یکسان دارد با محصولی مشابه اما محبوبیت آن یکی که کمی متفاوت تر ارائه شده است، بیشتر است؟ مشتریان زمانی که به دنبال محصولی برای پاسخگویی به نیازشان هستند،تمایل دارند محصولی با ویژگی خاص را خریداری کنند و با مطالعه همین رفتار مشتری شما میتوانید درک کنید مشتری شما به دنبال تفاوت هاست. پس در محصول خود با بررسی بازار و رقبا در جهت ابداع و ایجاد خلاقیت گام بردارید.

حضور در صحنه برای حفظ بقا

تبلیغات یعنی اینکه کاری کنید تا مردم شما را بشناسند  کاری ‌کنیم که به قول معروف در چشم بیاییم این کار می‌تواند از طریق ایجاد شبکه ارتباطات و گسترش حلقه همراهان، بازاریابی اینترنتی، بر عهده گرفتن پروژه‌های چشمگیر، نمایش مهارتها و توانمندیها در قالب ارائه سمینار، انتشار مطالب و محتوای آموزنده در حوزه تخصصی خود، انجام گیرد. این روشها از جمله مراحل انجام بازاریابی برای خود هستند.ما در مدیریت بازاریابی و ابعاد آن به این نکته اشاره داریم که حتما نگرش بازار را در خود ایجاد کنید. یعنی حس کردن این موضوع که همیشه باید در صحنه باشید.حتی اگر از میزان فروش خود راضی هستید و حس میکنید باید بودجه تبلیغات را ببندید، سخت در اشتباه هستید. برند های مطرح دنیا با وجود فروش مطلوب وشناخته شدن توسط مشتریان، باز هم با حرکتی جدید وارد صحنه میشوند.

پیشنهاد بعدی :   ارسال آلبوم های عریض در اینستاگرام

موارد مهم بازاریابی برند

برای بازاریابی برند مواردی که حائز اهمیت هستند عبارتند از:

 • متمایز شوید.
 • همکاری کنید.
 • نوآوری کنید.
 • اعتبار ببخشید.
 • فرهنگ سازی کنید.

ابزارها و راه های گوناگونی وجود دارد تا بتوانید برای جا انداختن برند خود از آن استفاده کنید، که معمول ترین آن ها :

 • تبلیغات و استفاده از رسانه ها مانند اینترنت ،تلویزیون
 •  روابط عمومی(ارتباط با مشتریان)
 •  پیشبرد فروش
 •  بازاریابی مستقیم
 •  فروش شخصی
 • بسته‌بندی
 • رویدادها و حامی گری
 • خدمات مشتری

درنتیجه کلی این مقاله باید یادآور شویم ایجاد محبوبیت برند، فرایند معنا بخشیدن به یک نام است. برندسازی مجموعه‌ای از راهکارهاست که به نام تجاری شما هویت مشخصی داده و جایگاه آن را در بازار نسبت به رقبا مشخص و متمایز می‌کند. برندسازی شامل مباحث مختلفی چون جایگاه یابی و جایگاه سازی برند، انتخاب نام مؤثر برای برند، ایجاد طبقه‌بندی جدید، انتخاب رنگ برند و طراحی لوگو برای آن، بسط برند یا محدود نمودن دامنه تمرکز، عمق و ارزش برند، روابط عمومی، رویدادسازی، تبلیغات و… می‌باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد