قسمت هفتم : سیگنالهای سایت

 • تاریخ ارسال : 07 / 02 / 1396

 • تعداد بازدید: 1170 بازدید بار

 • دیدگاه ها: دیدگاه‌ها برای قسمت هفتم : سیگنالهای سایت بسته هستند

 • نویسنده: زندی

 • دسته بندی: سئو و بهینه سازی, مقاله ها

فاکتورهای رنکینگ گوگل – قسمت هفتم : سیگنالهای سایت

در قسمت قبل، ششمین بخش از آموزش جامع سیگنال های رنکینگ سایت را ارائه نمودیم که در خصوص سیگنال اعتماد، اعتبار و مهارت در رنک بندی گوگل بود. در این مقاله از مسائل درون صفحه ای خارج میشویم و فاکتورهای ساخت وب سایت را مورد بررسی قرار میدهیم.

 1. HTTPS

HTTPS با استفاده از کدگذاری در SSL و SHARING یک لایه اضافی از امنیت را روی بستر پروتکل HTTP اعمال میکند که باعث میشود در مسیر ارسال داده بین سرور و کلاینت امکان هک اطلاعات بسیار سخت شود. گوگل میخواهد همه در وب امنیت داشته باشند لذا HTTPS را به عنوان فاکتوری برای رنکینگ درنظر میگیرد. اطلاعیه گوگل در سال 2014 را ببینید:

ما از این پس HTTPS را به عنوان معیاری برای رنکینگ در نظر میگیریم. در حال حاضر این سیگنال وزن سبکی دارد و کمتر از 1 درصد سایت های جهانی را تحت تاثیر قرار میدهد لذا تاثیر کمتری از سیگنال های دیگر مانند محتوای با کیفیت دارد.

بر اساس آماری که Moz در سال 2016 ارائه کرده است، وبسایت های تحت HTTPS حدود 30 درصد از کل نتایج جستجوی گوگل را تشکیل میدهند.

اگر من جای شما بودم از امیر قمصری می پرسیدم نظر شما درمورد این مورد مخصوصا در سایت های ایرانی چیست؟

امیر قمصری : همانطور که قبلا هم در مقالات دیگر به این مسئله پرداخته ام، باید بگویم تاثیر https در افزایش رنکینگ کلی در جهت بهبود سئو، هنوز هم به همان اندازه قبل است. نه بیشتر شده است نه کمتر. فقط تعداد سایتهایی که از این امکان استفاده می کنند افزایش یافته است.طبیعتا نباید فکر کنید تنها با این کار ساده می توانید رتبه خود را افزایش دهید. درست مثل این است که یک سایت بخواهد فقط با محتوای سئو شده در گوگل رتبه خوبی پیدا کند! هرگززززز فراموش نکنید که همه چیز را باید در کنار هم داشته باشید …

 1. رابط موبایلی

یعد از بروزرسانی که در اوایل آوریل 2015 انجام شد، رابط کاربری موبایلی به فاکتور مهمی در رنکینگ نتایج جستجو گوگل تبدیل شد. راههای زیادی وجود دارد که گوگل توصیه میکند تا با استفاده از آنها مطمئن شوید سایتتان رابط موبایلی خوبی دارد. به همین دلیل تعدادی از این پیشنهادات بصورت تیتروار در ادامه آورده شده است:

 • مطمئن شوید که تنظیمات viewport صفحه بخوبی انجام شده است.
 • از فونت های بزرگ استفاده نکنید.
 • بین لینک ها بخوبی فاصله ایجاد کنید تا مشخص باشند.
 • از پاپ آپ تمام صفحه به هیچ عنوان استفاده نکنید.
 1. نقشه سایت

اطمینان حاصل کنید که سایت شما نقشه سایت دقیقی با هر دو فرمت XML و HTML داشته باشد. این نقشه به گوگل کمک میکند که راحتتر بتواند صفحات وب شما و صفحات مرتبط به هم را ایندکس کند. میتوانید نقشه سایتتان را در کنسول گوگل آپلود کنید. با اینحال بیشتر CMSها مانند وردپرس بصورت اتوماتیک برای شما سایت مپ را تولید میکنند.

پیشنهاد بعدی :   تفاوت UI با UX در طراحی وب سایت چیست

البته امیر قمصری باید تذکر دهد این مورد هم تاثیرش بسیار کمتر از دوران قبل الگوریتم مرغ مگسخوار است (سال 2014) ولی به هرحال هنوز مهم است.

 1. نشانه گذاری (Schema markup)

میتوانید نتایج جستجوی خود را به گونه ای طراحی کنید که با اضافه کردن نشانه به HTML سایتتان جذابتر بنظر برسند. البته این مورد الزاما فاکتوری برای رنکینگ بشمار نمیرود ولی مطمئنا نرخ کلیک بالاتری نسبت به نتایج بدون اطلاعات، بدست می آورند. همچنین نشانه گذاری روشی ارجح برای موتورهای جستجو من جمله گوگل بشمار میرود که استفاده از آن نیز ساده است.

 1. Amp

AMP طرح کدباز گوگل است که با هدف سرعت بخشیدن به مرور صفحات وبسایت های موجود، از طریق تلفن همراه ارائه شده است. گری ایلز، آنالیزور گوگل، در کنفرانسی در شیکاگو اظهار داشت که : در حال حاضر AMP فاکتور رنکینگ نیست. با اینحال نتایج AMP بخوبی در حال نشان دادن خود در SERPها است. باید زمان سپری شود تا متوجه شویم چقدر زمان نیاز است گوگل AMP را بطور کامل وارد هسته الگوریتم خود کند.

 1. لینک های سایت های غیر معتبر

اگرچه در خصوص ارزش بک لینک سایت های معتبر در بخش های بعدی این دستورالعمل بحث خواهیم کرد اما همواره باید بخاطر داشته باشید که ارتباط لینکی با سایت های معتبر یک سیگنال قوی بشمار میرود. وبسایت های کم ارزش و غیر قابل اعتماد با محتوای جزئی به ندرت به نویسندگان معتبر لینک میدهند درحالیکه سایت های با محتوایی خوب که منابع آنها به درستی لینک داده شده اند بیشتر قابل اعتماداند.

 1. تعداد بالای لینک های خروجی

در مقابل مورد شماره 6، قرار دادن صفحه وبی با تعداد بیش از اندازه ای لینک خارجی (یا حتی لینک داخلی) میتواند قابلیت ها و توانایی خواندن محتوا را تحت تاثیر منفی قرار دهد، خصوصا اگر بی ربط با موضوع باشند.

 1. تعداد صفحات سایت

سایتی بزرگ با تعداد زیادی صفحه با کیفیت اعتبار بیشتری نسبت به سایتی با صفحات خیلی کم بدست می آورد (لطفا برگردید به ابتدای پاراگراف و با دقت از اول بخوانید). این که میگویند مثلا یک هفته نامه با انتشار محتوا بصورت هفتگی، میتواند رنکی بالاتر از سایتی 10 ساله که روزی 20 پست ارسال میکند، دریافت کند اشتباه است. مورد دوم به احتمال زیاد اعتبار بیشتری نزد گوگل دارد.

 1. زمان های آفلاین شدن سایت

اگر سایت شما به دلیل مشکلات سرور زمان آفلاین شدن زیادی را تجربه کند، روی رنک شما تاثیرگذار است. (سایت کلیپدونی که روزی بزرگترین سایت دانلود کلیپ ایران بود به همین دلیل رنک خود را از دست داد). بسیار حیاتی است که از پلتفرم هاست مناسبی استفاده کنید و توسعه دهندگان وب شما بدانند دارند چکار میکنند! (چیزی که متاسفانه در ایران کمتر به آن توجه میشود).

پیشنهاد بعدی :   بهترین شرکت طراحی سایت کدام شرکت است؟

چقدر لذت میبرم از اینکه این مقالات بسیارمفید و ارزشمند را جهت آموزش سئو برای شما تولید می کنم. احساس خوبی دارم … امیدوارم بیشترین استفاده را ببرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد