معرفی سایدبار و مزایای آن، آشنایی با انواع سایدبار در وردپرس

 • تاریخ ارسال : 24 / 06 / 1397

 • تعداد بازدید: 2015 بازدید بار

 • دیدگاه ها: دیدگاه‌ها برای معرفی سایدبار و مزایای آن، آشنایی با انواع سایدبار در وردپرس بسته هستند

 • نویسنده: هادی اشرف

 • دسته بندی: دسته‌بندی نشده

سلام به شما همراهان همیشگی سایمان سیستم
در این قسمت از مقاله می خواهیم به معرفی سایدبار و مزایای آن در سایت بپردازیم.
این را می دانیم که طراحی یک وبسایت به تنهایی کافی نیست مواردی مانند سایدبار در سایت می تواند به دسترسی بهتر به مطالب منتخب سایت، تبلیغات در سایت و مطالب مهم کمک کند.

سایدبار چیست ؟

قسمت های کناری یک سایت ( بخش مربوط به تبلیغات، آمار سایت، لینک دیگر مطالب و … ) را ساید بار (sidebar) می نامند. بعضی از سایت ها ۲ ساید بار در سمت چپ و راست خود دارند.
به تعریف دیگر نوار کناری یا ( سایدبار ) در وردپرس معمولا نواری افقی در کنار صفحات است. در این نوار، اطلاعات مفید به صورت فشرده در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد. به طور مثال میتوان به لینک آخرین نوشته های سایت، لیستی از برگه های سایت و مانند آن اشاره کرد.
ساید بار همانند لوگو و header در تمام مطالب سایت و هر پیجی که کاربر باز کند، به صورت ثابت نمایش داده می شود. و دارای محتوای ثابتی است. در صورتی که محتوای مورد نظر برای آن انتخاب نشود، محتوای پیش فرض نمایش داده می شود. اما می توانیم محتوای آن را نسبت به محتوایی که در سایت خود قرار دادیم، سفارشی سازی کنیم.

قالب وردپرس به طراح سایت اجازه می دهد که سایدبارهای متعددی را در قالب مورد نظر پیاده کند. این قابلیت کاربردهای متعددی از جمله :
 • استفاده از ساید بارهای مختلف در صفحات مختلف سایت، به طور مثال محتوای سایدبار صفحه ی نخست با محتوای سایدبار صفحات داخلی سایت متفاوت باشد.
 • از دو ساید بار کنار هم یا در دو طرف صفحه استفاده کنیم.
 • ایجاد widget_area و درج یک یا چند ساید بار در پایین صفحه

  انواع ساید بار در وردپرس :

  وردپرس دو نوع سایدبار استاتیک و دینامیک دارد.
  • سایدبارهای استاتیک : این امکان وجود دارد که محتوای این سایدبارها دینامیک باشد اما منظور از استاتیک بودن، ثابت بودن کد تشکیل دهنده ی آن هاست. به این صورت که قسمتی از کد HTML و PHP قالب که مربوط به سایدبار می شود در یک فایل php ذخیره می شود و در موقع لزوم فراخوانی می شود.
  • سایدبار های دینامیک : در سایدبارهای دینامیک محتوا همچنان می تواند دینامیک یا استاتیک باشد. با این تفاوت که در این حالت دینامیک بودن کد سایدبار است. به عبارتی سایدبارهای دینامیک استفاده از ابزارک ها را برای طراح قالب و مدیر سایت امکان پذیر می سازد.
  امیدواریم که این مقاله ی آموزشی برای شما مفید باشد.
  با سپاس از همراهی شما
پیشنهاد بعدی :   روش های سئو سایت حرفه ای

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد