۵ راه حل کلیدی برای نجات یافتن از دردسرهای مدیریت بازاریابی

  • تاریخ ارسال : 25 / 06 / 1396

  • تعداد بازدید: 1665 بازدید بار

  • دیدگاه ها: دیدگاه‌ها برای ۵ راه حل کلیدی برای نجات یافتن از دردسرهای مدیریت بازاریابی بسته هستند

  • نویسنده: زندی

  • دسته بندی: بازاریابی اینترنتی, دسته‌بندی نشده

۵ راه حل کلیدی برای نجات یافتن از دردسرهای مدیریت بازاریابی

حتما این قانون بازاریابی را شنیده اید که مدیران بازاریابی باید ۹۵ درصد از زمانشان را صرف تفکر در مورد بازاریابی نموده و ۵ درصد از آن را به فکر کردن در مورد مدیریت اختصاص دهند. این مطلب یک دستورالعمل عالی برای موفقیت درمدارس کسب و کار است اما در دنیای واقعی می تواند یک دردسر بزرگ ایجاد کند؛ زیرا در واقعیت، موفقیت هر فرد به موفقیت کل تیم بازاریابی وابسته است. و این مورد در مدیریت بازاریابی (B2B (Business to Business نیز صدق می کند.

بازاریابی متفاوت از سایر وظایف سازمان نیست. در بازاریابی هم مانند حوزه های دیگر بازارهای مخالف، رقبای غیر قابل پیش بینی و ابتکارات در حال تغییر شرکت، ممکن است حتی دقیق ترین برنامه های بازاریابی را مختل کند. مگر اینکه شما یک برنامه برای زنده ماندن دربرابر اینگونه دردسرها داشته باشید. و در این مورد داشتن برنامه استراتژیک بازاریابی بسیار مفید خواهد بود، چرا این توانایی را دارد که تا حدی رویکرد آینده سازمان را پیش بینی کند، در مقاله ی زیر بیشتر در این مورد بخوانید.

با توجه به مطالبی که گفته شد در ادامه ۵ دردسر رایج در مدیریت بازاریابی کسب و کارهای B2B و نکاتی کلیدی که از وقوع آنها جلوگیری می کنند، ذکر می گردد :

  • با نوآوری مستمر به خشکسالی تقاضا پایان دهید

ایجاد تقاضا و رشد مداوم درآمد از اصول اولیه هر شرکت بازاریابی در حوزه B2B است. اما اجرای این اصول به اندازه بیان کردنشان راحت نیست. گاهی مواقع ایجاد تقاضا به اندازه راه اندازی یک کمپین راحت است ولی خیلی زود متوجه می شویم که هر کمپینی بدون ایده های تازه دوام نمی آورد. پایان دادن به خشکسالی تقاضا به نوآوری در بازاریابی نیاز دارد و این نوآوری به خلاقیت مدیران بازاریابی ماهر وابسته است.

راه حل پیشنهادی : جستجوی ایده های جدید را به کار روزانه تان تبدیل کنید

برای جلوگیری از خشکسالی در تقاضا باید نوآوری در بازاریابی را سیستماتیک کنید. باید به صورت منظم ایده های جدید بازاریابی (چه بزرگ و چه کوچک) جمع آوری، اولویت بندی، آزمایش و ارزیابی شوند و ایده های جدید موفق در نهایت به برنامه های بازاریابی تبدیل گردند. در حقیقت شما برای کسب رشد مداوم در درآمد، باید یک ماشین نوآوری بازاریابی ایجاد کنید.

هر روز از طریق پژوهش های تیم فروش و مشتریان، پخش کردن فرم های انتقادات و پیشنهادات و دریافت پیشنهادات از همه کارکنان شرکت به دنبال یافتن ایده های جدید بازاریابی باشید. همچنین تعاملات منظم با مشتریان و اعضای تیم فروش یک راه بسیار عالی برای پیدا کردن ایده های جدید است. مشتریان منبع نهایی ایده ها هستند و فروشندگان ارتباط نزدیک تری با آنها دارند تا بازاریابان. بنابراین سعی کنید از این ارتباط نزدیک به خوبی بهره گرفته و ایده های ناب را بیابید. با این روش مدیریت بازریابی B2B در شرکت شما به درستی انجام می شود.

  • خودتان را برای کار زیاد آماده کنید

مدیران بازاریابی معمولا اقداماتی مانند برنامه ریزی کمپین ها، ساخت محتوا، راه اندازی محصول، تبلیغات، مدیریت رویدادها و… را انجام می دهند تا توجه خریداران را جلب کنند. این کار تیم آنها را هم درگیر می کند. اگر آنها خودشان و تیمشان را برای کار زیاد آماده نکنند، خیلی زود کیفیت کارشان پایین می آید. توجه داشته باشید که مدیریت بازاریابی یک فرآیند است نه یک پروژه و مدیران بازاریابی باید از اصول اصلی مدیریت فرایند آگاه باشند تا بتوانند این حجم زیاد کار را مدیریت کنند.

پیشنهاد بعدی :   کاربرد داده ها در بازاریابی اینترنتی

راه حل پیشنهادی : جریان کار بازاریابی و دستورالعمل ها را مشخص کنید

مدیریت کردن سیلی از کارها با منابع بازاریابی محدود، نیازمند فرآیندهای بازاریابی خودکار، استاندارد، با کیفیت، قابل اندازه گیری و کارآمد است؛ به گونه ای که هر چقدر فرآیندهای بازاریابی شما بیشتر شبیه یک کارخانه باشد، نتایج بهتری را به دست خواهید آورد. اغلب پروژه های بازاریابی از وب سایت ها گرفته تا پیام های بازرگانی به هماهنگی بین تیم های بازاریابی و پلتفرم های اتوماتیک بازاریابی، که متناسب با هر مشتری و هر دیدگاه به صورت اختصاصی طراحی شده اند، نیاز دارند.

اگرچه فرایندهایی که انسان ها انجام می دهند را نمی توان همانند کمپین ها به طور کامل خودکار نمود، اما می توان قابلیت های کاری افراد را با استاندارد کردن جریان کار، دستورالعمل های رسمی، الگوهای قابل تحویل، دارایی های قابل استفاده مجدد و مدیریت منابع، به طور چشم گیری افزایش داد. همچنین از طریق بهبود مستمر می توان وظایف روزمره و استاندارد را اتوماتیک کرده و فرآیندهای پشت سر هم را بهینه نمود.

یک شیوه برای افزایش کارایی فرآیندهای بازاریابی مبتنی بر افراد تمرکز بر دستورالعمل ها است. مراحل فرآیند مانند پیش نویسی، کپی، طراحی، اثبات و … را تعریف کنید و طرح ها و الگوهایی را برای تحویل محصولات در هر مرحله تعیین کنید. پروژه های بازاریابی را مرحله به مرحله بررسی کنید تا مطمئن شوید کار به خوبی در جریان است و مشکلی وجود ندارد؛ زیرا با بررسی جریان کار سریع تر گلوگاه ها شناسایی شده و اقدامات لازم برای آنها انجام خواهد گرفت و این امر از فشار کار کم می کند.

  • خود را برای شوک های غیر منتظره آماده کنید

گاهی اوقات کاهش بودجه، اقدامات رقبا، بحران روابط عمومی و یا وقایع غیر منتظره یک برنامه بازاریابی بسیار دقیق را کاملا بی نظم می کند. این تغییرات سریع می تواند شرکت شما را وارد یک بحران شدید کند. برای اینکه شرکت شما بتواند در برابر شوک های ناگهانی واکنش مناسب نشان دهد نیازمند یک فرایند مدیریت بازاریابی B2B انعطاف پذیر است که بتواند تغییرات را از قبل پیش بینی کند و سریعا با آنها سازگار شود.

پیشنهاد بعدی :   بازاریابی ارجاعی چیست؟

راه حل پیشنهادی: از رویکرد بازاریابی چابک استفاده کنید

هنگامی که با تغییرات غیر منتظره روبه رو می شوید و تصور می کنید برنامه ریزی در این شرایط دشوار است، از فعالیت های بازاریابی چابک مانند تدریجی کار کردن استفاده کنید.

به عنوان مثال هنگامی که متوجه می شوید برنامه بازاریابی شما بر اثر عوامل مختلف، هر ماه تغییر خواهد کرد، از تدوین برنامه های سخت گیرانه ای که به چندین عامل بستگی دارند خودداری کنید. به جای چنین برنامه هایی، پروژه های بزرگ را به چند پروژه ی کوچکتر تبدیل کنید، سپس اهداف بلندمدت را تعیین کرده و پروژه ها را اولویت بندی نمایید.

اگر به صورت تدریجی کار کنید، می توانید پروژه ها را به دوره های منظم کاری هفتگی یا ماهانه تبدیل کنید. سپس می توانید پروژه ها را اولویت بندی نموده و تکمیل نمایید. این کار انعطاف پذیری شما را بیشتر می کند و تمرکز شما بر نتایج مشهود را افزایش می دهد و موجب ایجاد نظم در شرکتتان می گردد. همه ی اینها در نهایت باعث می شود در مواجهه با بحران ها فقط اولویت هایتان را اصلاح کنید نه برنامه هایتان.

  • اتلاف ها را حذف کنید

اغلب دپارتمان های بازاریابی با کمبود منابع روبه رو هستند. اهداف مبهم، تکالیف و دستورالعمل ها و ارتباطات اضافه باعث دوباره کاری و هدر رفتن زمان می شوند. این اتلاف ها می توانند عملکرد تیم شما را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهند.

راه حل پیشنهادی : از پلتفرم همکاری بازاریابی استفاده کنید

حذف کردن اتلافات ناشی از دوباره کاری نیازمند پاکسازی فعالیت های روزانه مدیریت است. خوشبختانه این کار به منابع زیادی نیاز ندارد. در اغلب مواقع عادت های کاری سخت و قوانین ساده فرآیندها، این کار را انجام می دهند. اطمینان حاصل کنید که اهداف استراتژیک بازاریابی واضح هستند تا زمانتان را برای پروژه های بی اهمیت از دست ندهید. پروژه های متعادل را طراحی کنید و از دستورالعمل های مشخص استفاده نمایید تا هم همکاری خوبی با تیم های وظیفه ای مختلف داشته باشید و هم مطمئن شوید هر پروژه مسئول معینی دارد.همچنین بهتر است که برای جلسات یک دستور کار داشته باشید که در آن مسائل مطرح شده در جلسه و تصمیمات اتخاذ شده درج شده باشد.

اگرچه ایمیل، چت و رسانه های اجتماعی وسایل خوبی برای تعامل با اعضای تیم هستند اما آنها فاقد زمینه، عمق و تداوم لازم برای یک مشارکت هدفمند هستند. ابزارهای عمومی مدیریت پروژه هم برای پروژه های معمولی مناسب هستند ولی یک دیدگاه یکپارچه را که در بازاریابی به آن نیاز داریم ارائه نمی دهند. بنابراین توصیه می شود از پلت فرم های مدیریت پروژه بازاریابی استفاده کنید که مکالمات، اسناد، جریان های کار، اولویت ها و تصمیمات را مستقیما به پروژه ها متصل می کنند و کارایی را ارتقا می دهند.

  • با شفافیت کامل با ابهامات راجع به بازاریابی مبارزه کنید

هنگامی که افراد وظیفه بازاریابی را نمی دانند، تصور می کنند که بازاریابان کار مهمی انجام نمی دهند (در حالی که می دانیم این تفکر اشتباه است). علاوه بر این زمانی که گروه های مختلف در یک شرکت بازاریابی از وظایف سایر گروه ها آگاه نباشند، ایجاد یک تجربه واحد و منحصر به فرد برای مشتریان و متقاضیان شرکت غیر ممکن خواهد شد. متاسفانه اکثر برنامه ها، پروژه ها و گزارش های بازاریابی در اسناد، فایل های کامپیوتری و یا صندوق ورودی ایمیل و… پنهان هستند و این امر باعث می شود نتایج کار بازاریابان در سازمان چندان ملموس نباشد.

پیشنهاد بعدی :   نفوذ هکرهای روسی به شبکه های وای فای رایگان

راه حل پیشنهادی : یک تقویم و نقشه راه برای بازاریابی تهیه کنید

برای پایان دادن به این ابهامات، سعی کنید کار تیم بازاریابی برای دیگر افراد سازمان شفاف باشد به گونه ای که همه افراد شرکت در مورد تبلیغات، پروژه ها و رویدادهای بازاریابی آتی شرکت اطلاع داشته باشند. همچنین نقشه راه و تقویم های ماهیانه را در اختیار آنها قرار دهید.

علاوه بر این مطمئن شوید که اعضای تیم از برنامه های بازاریابی و گزارش های عملکرد آگاهی دارند. این امر به شما کمک می کند تا از طریق برجسته کردن ابعاد استراتژیک و کلیدی مانند بخشهای بازار، کانال، محصول، شخصیت خریدار و ابتکارهای استراتژیک ارزیابی کنید که آیا پروژه ها به درستی بالانس، اولویت بندی و یکپارچه شده اند یا خیر.

بدون در اختیار داشتن ابزارهای مناسب، تحکیم فعالیت های بازاریابی و به اشتراک گذاشتن آنها، کاری زمان بر و پر هزینه است. بهترین اقدام در این زمینه به کاربردن یک تقویم بازاریابی است که مستقیما به سیستم مدیریت پروژه یا پلتفرم اتوماتیک بازاریابی متصل است و در نتیجه همه افراد تیم می توانند به موقع به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

اینها تنها بخشی از دردسرهایی است که می تواند فعالیت های دپارتمان بازاریابی را مختل کند. برخی از آنها اجتناب ناپذیرند و برخی هم قابل پیشگیری هستند. اما یک نکته کلیدی برای برای حفظ بقای سازمان در مقابل آنها این است که از قبل خود را برای مواجهه با چنین دردسرهایی آماده کنیم. فرایندهای بازاریابی قوی، سیستم های دقیق و حضور اعضای آموزش دیده در تیم بازاریابی، جزئی از راهکارهای مفید برای مواجهه با این دردسرها می باشد.

در نهایت مدیریت بازاریابی B2B در مواقع بروز مشکل باید با توجه به استراتژی بازاریابی شرکت که از قبل تعریف شده است، تدابیری را بیاندیشد که بتواند کسب و کار را از مشکلات به وجود آمده برهاند.

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد