CDN چیست و چرا از آن استفاده کنیم

  • تاریخ ارسال : 19 / 08 / 1396

  • تعداد بازدید: 1612 بازدید بار

  • دیدگاه ها: دیدگاه‌ها برای CDN چیست و چرا از آن استفاده کنیم بسته هستند

  • نویسنده: هادی اشرف

  • دسته بندی: طراحی سایت, مقاله ها

CDN یا Content Delivery Network که در فارسی به آن شبکه توزیع محتوی هم گفته میشود یک راه‌کار بسیار موثر در بهبود سرعت سایت است. امروزه تمامی متخصصان بهینه‌سازی سایت و افراد حرفه‌ای بر این نکته تاکید دارند که افزایش سرعت سایت یکی از مهم‌ترین عوامل در بهبود رتبه سئو و رنکینگ سایت است.
عواملی مانند نوع سیستم مدیریت محتوی, زبان برنامه‌نویسی سایت, نوع محتوی سایت, کیفیت هاست میزبانی کننده در سرعت داخلی سایت نقش دارد و از سوی دیگر استفاده از CDN سرعت خارجی سایت را تا حد چشمگیری بهبود میدهد که اکثر سرویس‌های تست سرعت سایت مانند gtmetrix و google page speed همواره به کاربران توصیه میکنند که در کنار سایت خود حتما از یک سرویس CDN استفاده کنند.

CDN (Content Delivery Network) چیست؟

تمامی سایت‌ها برای اینکه نمایش داده بشوند نیاز به یک سرویس میزبانی وب دارند که ممکن است این میزبانی وب ویندوز یا میزبانی لینوکس باشد و این سرویس دهنده‌ها در کشورهای مختلفی وجود دارند. تصور کنید سایت شما در کشور آلمان میزبانی میشود و یک کاربر از ایران بخواهد وارد سایت شما شود، در حالت عادی از مرورگر کاربر درخواستی برای سرویس دهنده ارسال میشود و در جواب درخواست محتوی سایت برای مرورگر کاربر فرستاده میشود تا در نهایت سایت برای کاربر بطور کامل نمایش داده بشود و اگر سرور از نظر جغرافیایی فاصله بسیار زیادی از کاربر داشته باشد طبیعتا زمان انتظار کاربر برای دیدن سایت طولانی‌تر خواهد بود.
یک CDN یا شبکه توزیع محتوی در واقع مجموعه‌ای از سرورها در کشورهای مختلف جهان است و یک نسخه از سایت شما روی تمامی این سرورها وجود دارد و اگر شما از این سرویس استفاده کنید وقتی کاربر قصد ورود به سایت شما را دارد درخواست کاربر به نزدیک‌ترین سرور از نظر موقعیت جغرافیایی فرستاده میشود و نسخه سایت شما از نزدیک‌ترین سرور برای کاربر نمایش داده میشود که همین کاهش فاصله در عمل سرعت بارگزاری سایت را تا حد بسیار زیادی افزایش میدهد.
برای مثال بالا اگر همان کاربر از ایران بخواهد سایت شما را که در کشور آلمان میزبانی شده ببیند بر خلاف گذشته این بار سایت شما از روی سرور امارات یا ترکیه به کاربر نمایش داده میشود که نتیجه آن افزایش قابل توجه سرعت سایت شما خواهد شد.

  • یک سروریس دهنده خوب CDN باید دیتا‌سنترهای مختلفی در سراسر جهان داشته باشد تا بتواند به کاربران از تمامی نقاط جهان بهترین و سریع‌ترین سرویس را ارائه کند.
  • در CDN یک نسخه از سایت شما بر روی تمامی دیتاسنترهای سرویس دهنده در نقاط مختلف جهان وجود دارد که با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر نزدیک‌ترین دیتا‌سنتر سایت را برای کاربر نمایش میدهد.
  • استفاده از سرویس CDN تا حد زیادی در زمان انتظار کاربران برای لود شدن سایت صرفه‌جویی به همراه دارد و همین یعنی یک امتیاز مثبت از نظر موتور جست‌و‌جو برای دادن رتبه بهتر به سایت شما.
پیشنهاد بعدی :   تبدیل رهگذر به مشتری با چند ترفند ساده

در تصویر زیر میتوانید اصول کارکرد یک شبکه CDN رو مشاهده کنید :

چرا از CDN استفاده کنیم؟

مزایای بسیار زیادی برای استفاده از شبکه توزیع محتوی وجود دارد مانند: کاهش مصرف پهنای باند و منابع هاست شما, بهبود رتبه سایت, افزایش چشمگیر سرعت سایت, رضایت کاربران که در ادامه کامل‌تر توضیح داده خواهد شد.

بهبود رتبه سایت:

موتور جست‌و‌جوی گوگل بیش از ۲۰۰ فاکتور را برای رتبه‌دادن به یک سایت مورد بررسی قرار میدهد که سرعت سایت یکی از مهم‌ترین آنها است. امروزه تعداد افرادی که از گوشی‌های هوشمند خود برای وب‌گردی و انجام کارهای روزانه استفاده میکنند بسیار زیاد شده و همین توجه گوگل را بیشتر به سمت سایت‌های سریع جلب کرده است.

کاهش هزینه ها :

وقتی شما از یک CDN استفاده میکنید در واقع فشار چندانی به هاست شما وارد نمیشود چون شبکه توزیع محتوی وظیفه نمایش سایت به کاربران از دیتا‌سنترهای مختلف را دارا است پس دیگر نیازی نیست شما هزینه‌های سنگین بابت خرید سرورهای اختصاصی و وی پی اس یا خرید پهنای باند اضافی داشته باشید و این کاهش هزینه‌ها در طولانی مدت چشمگیر خواهد بود.

پیشنهاد بعدی :   امنیت گوشی هوشمند

تحمل ترافیک بیشتر :

اگر شما سایت پربازدیدی دارید بنابراین ممکن است برخی از مطالب شما هزاران کاربر را به سایت شما هدایت کند که در نتیجه فشار بسیار زیادی روی سرور میزبانی کننده شما وارد میشود و باعث میشود سایت شما از دسترس خارج شود یا پیام های خطای مختلفی مانند Internal server error یا Database error به کاربر نمایش داده شود که اصلا خوشایند نیست و باکمک یک شبکه توزیع محتوا شما دیگر این مشکلات را نخواهید داشت چون بار ترافیکی بر روی دیتاسنترهای آنها منتقل خواهد شد و فشاری روی سرور های شما نخواهد بود.

رضایت کاربر :

هیچ کس علاقه ندارد چند دقیقه برای نمایش یک سایت زمان بگذارد. سایتی که دیر لود میشود به مرور زمان محبوبیت خود را از دست میدهد و سایتی که محبوب نباشد جایگاهی در نتایج گوگل نخواهد داشت. زمان لود شدن سایت یکی از مهم ترین عوامل در کاهش نرخ پرش سایت یا Bounce Rate است که ممکن است وقتی کاربر زمان زیادی برای لود شدن سایت شما صبر کند بدون اینکه مطالب سایت شما را مشاهده کند دکمه برگشت را بزند و وارد سایت دیگری شود.
افزایش سرعت سایت یعنی افزایش کاربران, محبوبیت بیشتر و نتیجه آن افزایش فروش و سود آوری سایت برای شما خواهد بود.

پیشنهاد بعدی :   افزایش فروش اینترنتی با تغییرات جزئی در سایت

امنیت :

هنگامی که شما از یک سرویس دهنده CDN استفاده میکنید باید DNS دامنه خود را بر روی آن سرویس‌دهنده تنظیم کنید و همین باعث میشود افرادی که قصد انجام حملات مختلف خصوصا حملات DDOS بر روی سایت شما دارند در عمل ناکام بمانند. زیرا آنها نمیتوانند آی پی اصلی سرور شما را ببینند و همچنین شرکت‌های توزیع محتوی فایروال‌های بسیار قدرتمندی دارند که بلافاصله حملات را تشخیص میدهد و آنها را خنثی میکند و اجازه نمیدهد آسیبی به سایت شما وارد شود.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد